21:a Franska FilmFestivalen – Här är hela programmet!

Jan 24, 2020 Nyheter

by Maria

Under den 21:a upplagan av Franska Filmfestivalen har vi valt att sätta den rebelliska andan i fokus. Genom karaktärer som reser sig mot förtryck och med regissörer som tvingar oss att vidga vår syn på världen eller får oss att upptäcka en estetik som bryter mot rådande ideal, vill vi med årets program visa på mångfalden inom nutida fransk- och franskspråkig film.
Vi är glada att kunna hålla liv i fina traditioner som gratisvisningen, våra franska tisdagar på Zita och skolfilmstävlingen Cinécourts som redan fyller fem år. Men vi vill också skapa nya traditioner! I år kommer vi för första gången visa en serie på stora duken – Les Sauvages, som var en av de mest uppmärksammade franska serierna 2019. Sedan i höstas visar vi en kortfilm före varje visning så att du kan upptäcka ännu mer om fransk film!

Nous vous souhaitons un excellent festival! / Vi önskar er en strålande festival

HÄR kan du boka dina biljetter

Tisdag 11 februari

C’est ça l’Amour (Real Love) av Claire Burger (98 min, Frankrike) kl. 11:00, Bio Rio
Camille av Boris Lojkine (90 min, Frankrike, Centralafrikanska Republiken), kl 18:00, Bio Zita – Gratis Visning, Regissörbesök och mingel!

Onsdag 12 februari
Notre Dame (Our Lady of Parisav Valérie Donzelli (90 min, Frankrike) kl. 17:30, Bio Rio – Öppningsfilm! visningen följs av ett mingel på Glashuset

Franska Filmfestivalen och Glashuset (Wollmar Yxkullsgatan 13) bjuder in till mingel och livemusik med sångerskan Camilla Ringquist.
Kom i tid, de 50 första glasen bjuder vi på! Dagens biobiljett krävs.

Torsdag 13 februari
Les Sauvages av Rebecca Zlotowski (58 min och 54 min, Frankrike), Bio Capitol
Nous sommes Tous Encore Ici av Anne-Marie Miéville (80min, Frankrike, Schweiz), Cinemateket

Fredag 14 februari
Antigone av Sophie Deraspe(110 min, Kanada) kl. 20:00, Bio Rio

Lördag 15 februari
De Chaque Instant (Each And Every Moment) av Nicolas Philibert (105 min, Frankrike) kl 11:00, Bio Rio
L’extraordinaire Voyage de Marona (Marona’s Fantastic Tale) av Anca Damian (Barntillåten – 92 min, Frankrike, Rumänien, Belgien) kl 13:30, Bio Rio
Répertoire des Villes Disparues (Ghost Town Anthology) av Denis Côté (97 min, Kanada) kl 17:00, Bio Valentino
Tous Les Dieux Du Ciel (All The Gods In The Sky) av Quarxx(102 min, Frankrike) kl 19:00, Bio Valentino
Sibyl av Jusine Triet (99 min, Frankrike) kl 20:30, Bio Rio

Söndag 16 februari
Le Milieu de l’Horizon (Beyond The Horizon ) av Delphine Lehericey (90 min) > frukost: kl 10:00 filmstart 10:30, Bio Rio
Bombay Rose av Gitanjali Rao (tillåten från 7 år – 97 min) kl 13:15, Bio Rio
Chambre 212 (On A Magical Night) av Christophe Honoré (90 min) kl 15.45, Bio Rio